Skip to content

207-65 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 5, 2018

Property Information

Block27503
Lot11.207
QualifierC0065
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1345
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,345
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
20%
Improvement Value:$365,900
80%
Total Assessment$455,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180-0.6%
2024$10,244+40.1%
2023$7,313-0.4%
2022$7,340+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 9339, Page 291Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 9339, Page 291

Property Sale

Sale
$394,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 9119, Page 578NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/18/2016

Property Sale

SaleMulti
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,345DeedBook 7847, Page 249NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/22/2006

Property Sale

SaleMulti
$336,000
DeedBook 5792, Page 183

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 4968, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1987