Skip to content

207-86 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jun 3, 1996

Property Information

Block27503
Lot11.207
QualifierC0086
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1880
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
14%
Improvement Value:$573,600
86%
Total Assessment$663,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,818-0.6%
2024$14,911+40.1%
2023$10,644-0.4%
2022$10,684+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$289,000
DeedBook 5003, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1987