Skip to content

207-87 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1987

Last Sale Price
$1,204,000
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block27503
Lot11.207
QualifierC0087
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC3015
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,015
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
8%
Improvement Value:$1,027,200
92%
Total Assessment$1,117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,947-0.6%
2024$25,103+40.1%
2023$17,920-0.4%
2022$17,987+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,204,000

From:

To:

Sq Ft3,015DeedBook 9291, Page 348Recorded3/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$645,000
DeedBook 5531, Page 228

Property Sale

SaleMulti
$449,000
DeedBook 5038, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1987