Skip to content

208-76 West Shearwater CtJersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Dec 4, 2018

Property Information

Block27503
Lot11.208
QualifierC0076
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1915
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,915
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
18%
Improvement Value:$410,000
82%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-8.0%
2024$12,134+40.1%
2023$8,662-0.4%
2022$8,694-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 9365, Page 656Recorded12/13/2018

Property Sale

Sale
$514,000

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 9026, Page 799NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/11/2015

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 5375, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$299,000
DeedBook 4954, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1995