Skip to content

14 Chapel Ave.(Rear)Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block27503
Lot11
QualifierC8003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC0570
DescriptionCOMMERCIAL UNIT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage570
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
31%
Improvement Value:$96,300
69%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,106-0.6%
2024$3,126+40.1%
2023$2,231-0.4%
2022$2,240+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft570DeedBook 9786, Page 247Recorded11/20/2023

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft570DeedBook 9537, Page 372Recorded2/22/2021