Skip to content

18 Chapel Ave.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 1997

Property Information

Block27503
Lot11
QualifierC8005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC3005
DescriptionCOMMERCIAL UNIT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,005
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,400
31%
Improvement Value:$508,000
69%
Total Assessment$733,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,377-0.6%
2024$16,480+40.1%
2023$11,764-0.4%
2022$11,808+4.5%
Property History

No events match the selected filters.