Skip to content

12 Half Moon IsleJersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 17, 2016

Property Information

Block27503
Lot18
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1570
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
12%
Improvement Value:$660,000
88%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+29.1%
2023$13,050-0.4%
2022$13,099+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 9180, Page 482Recorded2/15/2017

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 8304, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1988