Skip to content

25 Half Moon IsleJersey City, NJ 07305

Built 1988

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block27503
Lot18
QualifierC0025
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1570
Description3,5,8S-11C-363U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,321
Acreage13.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
11%
Improvement Value:$725,700
89%
Total Assessment$815,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,215-0.6%
2024$18,329+40.1%
2023$13,084-0.4%
2022$13,133+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft2,321DeedBook 9566, Page 792Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$787,000
DeedBook 9142, Page 654

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 8965, Page 597

Property Sale

Sale
$826,340
DeedBook 8816, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1988