Skip to content

22 Independence WayJersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC1022
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC2660
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,660
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
11%
Improvement Value:$768,300
89%
Total Assessment$863,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,277-0.6%
2024$19,398+40.1%
2023$13,847-0.4%
2022$13,899+850.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,660DeedBook 9370, Page 296NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8944, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 2000