Skip to content

50 Independence WayJersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$827,500
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC1050
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC2580
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
12%
Improvement Value:$675,900
88%
Total Assessment$770,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,214-0.6%
2024$17,322+36.3%
2023$12,710-0.4%
2022$12,758+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$827,500

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 9560, Page 473Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 8631, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 2000