Skip to content

56 Independence WayJersey City, NJ 07305

Built 2003

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC1056
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1795
Description8-BLDG-168U-CON
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,795
Acreage9.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
14%
Improvement Value:$562,700
86%
Total Assessment$657,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,686+588.0%
2024$2,135+40.1%
2023$1,524-0.4%
2022$1,530+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

From:

To:

DeedBook 9451, Page 38NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/20/2019

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 8175, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 2003