Skip to content

1 Independence Way(Unit C1105)Jersey City, NJ 07305

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC1105
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1206
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,206
Acreage5.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
23%
Improvement Value:$310,700
77%
Total Assessment$405,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,059-0.6%
2024$9,116+40.1%
2023$6,507-0.4%
2022$6,532+346.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,206DeedBook 9935, Page 540Recorded10/8/2025

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,206DeedBook 9224, Page 244NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/1/2017

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 9156, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 2000