Skip to content

30 Constitution Way(Unit C4204)Jersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC4204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1228
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
25%
Improvement Value:$280,700
75%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,389-0.6%
2024$8,442+40.1%
2023$6,026-0.4%
2022$6,049+313.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8981, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 2000