Skip to content

40 Constitution Way(Unit C5207)Jersey City, NJ 07305

Built 2000

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC5207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC1166
Description5 BLDG 134U H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage5.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
24%
Improvement Value:$298,500
76%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,787-0.6%
2024$8,842+29.3%
2023$6,836-0.4%
2022$6,862+369.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,226DeedBook 9837, Page 951Recorded7/31/2024

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 9344, Page 205NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/28/2018

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 8963, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 2000