Skip to content

82 Constitution WayJersey City, NJ 07305

Built 2003

Last Sale Price
$1,330,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block27503
Lot20
QualifierC6082
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building ClassC3357
Description17BLDG-225U-CON
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,357
Acreage16.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
8%
Improvement Value:$1,168,400
92%
Total Assessment$1,263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,212-0.6%
2024$28,389+40.1%
2023$20,265-0.4%
2022$20,341+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,330,000

From:

To:

Sq Ft3,357DeedBook 9216, Page 175NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/7/2017

Property Sale

Sale
$1,550,000
DeedBook 7458, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2003