Skip to content

30 Freedom Way(Unit C2092)Jersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$463,000
Last Sale Date
Feb 4, 2021

Property Information

Block27503
Lot22
QualifierC2092
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building Class---
Description8-MF-217U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage2.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
20%
Improvement Value:$363,700
80%
Total Assessment$453,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,131-0.6%
2024$10,195+40.1%
2023$7,277+402.2%
2022$1,449+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$463,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 9547, Page 490Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$345,600
DeedBook 9413, Page 675

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 9355, Page 476

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 7963, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 2005