Skip to content

52 Constitution WayJersey City, NJ 07305

Built 2005

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Jul 10, 2015

Property Information

Block27503
Lot24
QualifierC0052
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page275

Building Details

Building Class---
Description8-MF-217U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,425
Acreage2.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
11%
Improvement Value:$709,700
89%
Total Assessment$799,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,857-0.6%
2024$17,969+40.1%
2023$12,827-0.4%
2022$12,875+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$845,000
DeedBook 9057, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 2005