Skip to content

27 Suburbia CourtJersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2020

Property Information

Block27802
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
30%
Improvement Value:$172,900
70%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,491-0.6%
2024$5,525+40.1%
2023$3,944-0.4%
2022$3,959+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9358, Page 989Recorded11/19/2018

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 9065, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1961