Skip to content

968 Summit Ave.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block2801
Lot4
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-3U-COND
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
12%
Improvement Value:$388,700
88%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,825-0.6%
2024$9,887+40.1%
2023$7,058-0.4%
2022$7,084+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,054DeedBook 9695, Page 94Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft3,312DeedBook 9393, Page 557NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1890