Skip to content

978 & 980 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1878

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block2802
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,990
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,500
42%
Improvement Value:$375,800
58%
Total Assessment$646,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,432-0.6%
2024$14,522+40.1%
2023$10,367-0.4%
2022$10,405+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

Sq Ft3,990DeedBook 9826, Page 21Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

DeedBook 9163, Page 207Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 9098, Page 873Recorded2/11/2016

Property Sale

Sale
$612,850
DeedBook 7656, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1878