Skip to content

157 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block2802
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B&F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,900
16%
Improvement Value:$991,200
84%
Total Assessment$1,186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,616-0.6%
2024$11,689+40.1%
2023$8,344-0.4%
2022$8,375+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft1,192DeedBook 9884, Page 535Recorded3/7/2025

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

DeedBook 9778, Page 589Recorded10/16/2023