Skip to content

155 Bowers St.(Unit C0101)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 27, 2016

Property Information

Block2802
Lot16
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$327,900
81%
Total Assessment$402,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,997-0.6%
2024$9,053+40.1%
2023$6,463-0.4%
2022$6,487+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 9097, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1900