Skip to content

153 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1904

Last Sale Price
$952,000
Last Sale Date
Jul 5, 2024

Property Information

Block2802
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,347
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
38%
Improvement Value:$373,700
62%
Total Assessment$598,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,369-0.6%
2024$13,453+40.1%
2023$9,603-0.4%
2022$9,639+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$952,000

From:

To:

Sq Ft4,347DeedBook 9846, Page 587Recorded9/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1904