Skip to content

149 Bowers St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$246,391
Last Sale Date
May 16, 2008

Property Information

Block2802
Lot19
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,413
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$312,500
81%
Total Assessment$387,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,653-0.6%
2024$8,707+40.1%
2023$6,216-0.4%
2022$6,239+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,391
DeedBook 8621, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1890