Skip to content

149 Bowers St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
May 16, 2008

Property Information

Block2802
Lot19
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$259,400
78%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,467-0.6%
2024$7,514+40.1%
2023$5,364-0.4%
2022$5,384+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 8549, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1890