Skip to content

135 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2025

Property Information

Block2802
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-NH

Assessment

Land Value:$270,000
33%
Improvement Value:$548,300
67%
Total Assessment$818,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,273-0.6%
2024$18,387+40.1%
2023$13,126-0.4%
2022$13,175+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915