Skip to content

345 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$3,200,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block2802
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description4S-B-27U-C
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,948,700
47%
Improvement Value:$3,326,600
53%
Total Assessment$6,275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$136,778+19.5%
2024$114,446+188.1%
2023$39,731-0.4%
2022$39,880+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

DeedBook 8955, Page 740Recorded1/31/2014