Skip to content

18 Lincoln St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 7, 2000

Property Information

Block2802
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
46%
Improvement Value:$251,800
54%
Total Assessment$465,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,397-0.6%
2024$10,462+40.1%
2023$7,468-0.4%
2022$7,496+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5718, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1890