Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
20 Lincoln St.Jersey City, NJ 07307
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2002
Property Information
Block2802
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28
Building Details
Building Class---
Description3S-F-O-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$207,800
29%
Improvement Value:$510,100
71%
Total Assessment$717,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $16,031 | -0.6% |
| 2024 | $16,131 | +40.1% |
| 2023 | $11,515 | -0.4% |
| 2022 | $11,558 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.