Skip to content

1012 Summit Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block2804
Lot2
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$150,800
67%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,042-0.6%
2024$5,074+40.1%
2023$3,622-0.4%
2022$3,635+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 9853, Page 501Recorded10/8/2024

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 9675, Page 878Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 9144, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1900