Skip to content

17 Ferncliff Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block28302
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-HG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
33%
Improvement Value:$156,400
67%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,212-0.6%
2024$5,245+40.1%
2023$3,744-0.4%
2022$3,758+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9329, Page 361Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3288, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1962