Skip to content

86 Country Village Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 18, 2005

Property Information

Block28303
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-D-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
31%
Improvement Value:$189,400
69%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161-0.6%
2024$6,199+40.1%
2023$4,425-0.4%
2022$4,442+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7761, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1962