Skip to content

301 Neptune AveJersey City, NJ 07305

Built 1967

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 10, 2003

Property Information

Block28402
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-3U-H-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
25%
Improvement Value:$228,300
75%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,829-0.6%
2024$6,871+40.1%
2023$4,905-0.4%
2022$4,923+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7075, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1967