Skip to content

321 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block28403
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage821
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
41%
Improvement Value:$127,500
59%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,812-0.6%
2024$4,842+40.1%
2023$3,457-0.4%
2022$3,470+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4946, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1905