Skip to content

253 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2018

Property Information

Block28404
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,700
43%
Improvement Value:$142,800
57%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,616-0.6%
2024$5,651+40.1%
2023$4,034-0.4%
2022$4,049+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935