Skip to content

294 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jan 10, 2011

Property Information

Block28901
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page289

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-CBG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,402
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
19%
Improvement Value:$478,300
81%
Total Assessment$590,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,188-0.6%
2024$13,271+40.1%
2023$9,473-0.4%
2022$9,509+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 8776, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1960