Skip to content

52 Country Village Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 24, 2004

Property Information

Block29007
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page290

Building Details

Building Class---
Description2S-F-B-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
28%
Improvement Value:$242,400
72%
Total Assessment$338,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,563-0.6%
2024$7,611+40.1%
2023$5,433-0.4%
2022$5,453+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 7301, Page 204Recorded6/15/2004

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5122, Page 152

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 4008, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1963