Skip to content

89 Cambridge Ave.Jersey City, NJ 07307

Public Property

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 11, 1997

Property Information

Block2901
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$681,300
98%
Improvement Value:$14,000
2%
Total Assessment$695,300

Sale
$500,000
DeedBook 5187, Page 282