Skip to content

120 Sherman Ave.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 11, 2012

Property Information

Block2904
Lot29
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building ClassC1160
Description5S-B-28U-H-E(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
16%
Improvement Value:$402,700
84%
Total Assessment$477,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,667-0.6%
2024$10,734+40.1%
2023$7,662-0.4%
2022$7,691+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8851, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1950