Skip to content

120 Sherman Ave.(Unit C0407)Jersey City, NJ 07307

Built 1950

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
Sep 30, 2002

Property Information

Block2904
Lot29
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building ClassC0865
Description5S-B-28U-H-E(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage865
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
19%
Improvement Value:$319,400
81%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,807-0.6%
2024$8,862+40.1%
2023$6,326-0.4%
2022$6,350+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 6066, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1950