Skip to content

176 Webster Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07307

Built 1895

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 28, 2007

Property Information

Block2905
Lot29
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C1-5UCONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
27%
Improvement Value:$202,800
73%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,203-0.6%
2024$6,242+40.1%
2023$4,456-0.4%
2022$4,473+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8257, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1895