Skip to content

137 Pamrapo Ave.Jersey City, NJ 07305

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block29101
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2.5S+BT-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,200
86%
Improvement Value:$50,000
14%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,866-0.6%
2024$4,896+40.1%
2023$3,495-0.4%
2022$3,508+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 9642, Page 380NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4949, Page 280