Skip to content

265 Custer Ave.(Unit C0118)Jersey City, NJ 07305

Built 2008

Last Sale Price
$384,900
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block29101
Lot6
QualifierC0118
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description3S-BF-36U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
10%
Improvement Value:$360,000
90%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+40.1%
2023$6,416-0.4%
2022$6,440+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$384,900

From:

To:

Sq Ft1,729DeedBook 9238, Page 449Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$384,900
DeedBook 9238, Page 449

Property Sale

Sale
$418,745
DeedBook 8507, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 2008