Skip to content

281 Gates Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
Oct 1, 2001

Property Information

Block29102
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
30%
Improvement Value:$249,500
70%
Total Assessment$355,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938-0.6%
2024$7,988+40.1%
2023$5,702-0.4%
2022$5,724+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 5893, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 2001