Skip to content

155 Old Bergen RoadJersey City, NJ 07305

Built 2002

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block29201
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
22%
Improvement Value:$245,900
78%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,047-0.6%
2024$7,092+40.1%
2023$5,062-0.4%
2022$5,081+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 9152, Page 758Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 9119, Page 611Recorded5/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 2002