Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
60 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305
Apartment
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 10, 2020
Property Information
Block29201
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292
Building Details
Building Class---
Description3S-B-D-7U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$245,000
27%
Improvement Value:$667,900
73%
Total Assessment$912,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $20,385 | -0.6% |
| 2024 | $20,513 | +40.1% |
| 2023 | $14,643 | -0.4% |
| 2022 | $14,698 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.