Skip to content

70 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
May 29, 1986

Property Information

Block29201
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
27%
Improvement Value:$226,100
73%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,902-0.6%
2024$6,945+40.1%
2023$4,958-0.4%
2022$4,977+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 3568, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1915