Skip to content

98 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 31, 1999

Property Information

Block29201
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
30%
Improvement Value:$193,700
70%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,179-0.6%
2024$6,217+40.1%
2023$4,438-0.4%
2022$4,455+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5555, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1910