Skip to content

231 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block29201
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
47%
Improvement Value:$96,100
53%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,044-0.6%
2024$4,069+40.1%
2023$2,905-0.4%
2022$2,916+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6058, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1905