Skip to content

21 Bartholdi AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block29303
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
26%
Improvement Value:$232,700
74%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,023-0.6%
2024$7,067+40.1%
2023$5,045-0.4%
2022$5,063+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910